Beyrut’ta Gezilecek Yerler

Maratonlu çekim sürecinin ardından sevgilimle biraz olsun uzaklaşmak, yakın ve vizesiz yer arayışımızdan sonra tercihimizi Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan yana kullandık.

Seyahatimizi bir ay öncesinden her zaman olduğu gibi tur kullanmadan münferit olarak organize ettik. Seyahatlerimiz de uçak, otel, gidilecek ve gezilecek yerler, hatta nerede ne yenecek,  çok fazla detaycı biri olduğum için önceden her birini organize ediyorum. Ülkeye gittiğimizde herşey planlanmış olduğu için ülkeye yabancı olmuyoruz .

Beyrut’a uçak ile 1.5 saat gibi çok kısa bir seyahatin ardından ulaşabildik. Otel olarak Hamra bölgesinde çok merkezi olan Crown Plaza’yı tercih ettik.

Beyrut’u sadece anlatılanlardan ve okuduklarımızdan, herkesçe bilinen “Doğu’nun Paris’i olarak biliyorduk. Yıllarca Ortadoğu’nun kültür merkezi olmuş, yaşanan iç savaşlardan dolayı bu özelliğini kaybetmiş bir şehir. Senelerce Hristiyan ve Müslüman halkın neredeyse yarı yarıya yaşaması sebebiyle şeriat bu ülkeye hiç gelmemiş. Araplar Lübnan’ı özellikle gece hayatı ve kumar için tercih ediyorlar.

Beyrut denilince aklımda kalanlar; yemekleri, standartların üstünde gece hayatı, modern binalar ile iç savaştan kalma kurşun izlerinin adeta ibret olduğu harabe binaların yanyana olmasıydı. Özellikle Holiday Inn oteli çatışmaların olduğu bir otel. Şehir merkezinde halen kurşun izleriyle birlikte simge olarak duruyor.

Sokaklarda Fransız mimarisi gözümüze çarpıyor. Yıllarca Fransa’nın elinde bulunan şehirde Fransızca ikinci dil durumunda.

Hava sıcaklığı Şubat ayı olmasına rağmen 20 derece civarındaydı. Şehri ve yakın çevre yerlerini Şubat ayı olmasına rağmen rahatlıkla gezebildik.

İlk gün şehri yürüyerek dolaşmak istedik. İlk durağımız, Hamra bölgesinde bulunan otelimizden beş dakika yürüme mesafesinde olan Cornishe bölgesinde ki Güvercin Kayalıkları (Pigeon Rocks) oldu. Sahil boyunca bir çok kafe ve restoranları bulunan bölge İzmir’in kordonunu andırıyor. Sahil boyunca koşan ve yürüyüş yapan Beyrut’luları görebilirsiniz. Şehirde toplu taşıma araçları pek yaygın değil. Otobüs ve dolmuşlar belli duraklarda olduğu için tercihimizi taksilerden yana kullandık. Taksiler pek ucuz değil. Kısa mesafeli bir yere gidecek bile olsanız en az 10$ ödüyorsunuz.

beyrut yorumu DSC04572beyrut

Taksi ile şehrin downtown’ı olan Solider dedikleri bölgeye geçtik. Yıllarca Müslüman ve Hristiyanların savaştığı fotoğrafik açıdan zengin olan bölgede sokak aralarını gezerek farklı kareler yakalayabilirsiniz. Modern ve ışıltılı binalar ile adeta Avrupa’da bir yerdesiniz izlenimi veriyor. Bölgede ünlü tasarımcıların butiklerini, uluslararası markaların mağazalarını ve farklı konseptte mağazaları bulabilirsiniz. Aynı zamanda tarihi Ortodoks Kiliseleri, Birleşmiş Milletler Binasını ve Parlamento Meydanını görebilirsiniz.

Yürüyerek gayri müslim zenginlerinin oturduğu Ashrefieh bölgesine geçtik. Şık ve güzel binaları burada da görmek mümkün. Bölgede ABC alışveriş merkezi bölge sakinlerinin tercih ettiği modern bir alışveriş merkezi. Türkiye’de her yerde alışveriş merkezi olduğu için bize çok cazip gelmedi.

Beyrut’ta dikkatimizi çeken, her 2 mağazadan birinin iç giyim mağazası olmasıydı. Adım başı farklı markalarda iç giyim mağazalarına rastladık. Beyrut kadınlarının da özellikle şık ve bakımlı olması da dikkatimizi çekti.beyrut

DSC04597 DSC04600 DSC04595 beyrut geceleri

Şehrin merkezinde olan El Emin Camii hemen dikkatimizi çekiyor. Caminin içi çok sade ve sıradan diyebilirim.

DSC04592

Şehrin önemli müzelerinden biri olan Sursock Müzesi’ni ziyaret ettik. Müze Sursock ailesi tarafından inşa edilmiş bir müzedir.

DSC04576Akşam saatlerinde yemek için tercihimizi yemeklerinin lezzetli ve bol çeşitli olduğunu öğrendiğimiz Abd el Wahab’dan yana kullandık. İçerisi otantik ve Lübnan esintileri olan güzel ve şık bir restoran. Fiyatları biraz ortalamanın üzerinde olsa da yemek için tercih edilebilir. Lübnan mutfağında mezeler inanılmaz çeşitli ve lezzetli. Neden bu kadar meşhur olduğunu tattığımız mezelerinden sonra hak verdik. Yemekten sonra yenen ağır tatlıları ve eşlik eden Lübnan kahvesi meşhur.

Yemek sonrası da tercihimiz Gemmayzih, barlar sokağı oldu. Sıra sıra barların olduğu hareketli bir cadde. Özellikle gece 23.00’den sonra inanılmaz bir trafik oluyor. Şık ve bakımlı Beyrut kadınlarını burada görmeniz mümkün.

İkinci günümüzde taksi ile şehirden bir saat uzaklıkta olan Byblos’a gittik. Taksiciler ile mutlaka pazarlık yapmalısınız, taksimetre diye birşey yok. Byblos  görülmesi gereken bir liman kenti. Sıra sıra balık restoranları olan yer Ege’de ki balıkçı kasabalarını andırıyor. Byblos kalesi ve St. Jean Marc kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

DSC04543

DSC04514 DSC04528

DSC04535byblos

Byblos’tan sonra Jeita mağarasına gitmek istedik . Ancak mağara, bir süredir ziyarete kapalı olduğu için gezemedik. Beyrut’a gelirseniz mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Beyrut’ta üçüncü günümüzde Bekaa Vadisi’nde olan Baalbeck’e gittik. Beyruttan 150km uzaklıkta bulunan antik bir şehir. Aynı zamanda Ortadoğu’da bulunan en önemli Roma kalıntıları burada bulunuyor.

IMG_2410 (Custom)

DSC04560 DSC04563 DSC04564DSC04554baalbeck

Beyrut’ta son gecemizi marinada geçirmek istedik. Havanın güzel olmasından dolayı açık hava da deniz kenarında deniz mahsulleriyle ünlü bir restoran olan Babel Bay’a gittik. Yemekleri, serivisi , ilgi ve alakası çok iyi olan restoran Beyrut’lular tarafından tercih edilen şık bir yer. Beyrut’ta gitmek istediğiniz restoranlara mutlaka önden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Beyrut’ta mutlaka görülmesi gereken gece mekanları olduğunu öğrendik. Ancak zaman bulamadığımız için hepsine gidemedik. Bazıları da mevsimden dolayı kapalıymış. Özellikle yaz aylarında açık olan Sky Bar’ı önerdiler. Canlı müzikli yerler burada çok meşhur. En çok tercih edilenler arasında Music Hall ve  White bulunuyor.

Beyrut’ta uçurum derecesinde sınıf farkı var. Bir yanda 5-6 milyon $ değerinde lüx binaların olduğu bölgeler, diğer yanda yoksul halkın oturduğu bölgeler.

IMG_2593 (Custom)

DSC04579

Ortadoğu’nun masalsı ve egzotik şehri olan Beyrut’ta farklı anılar ile tatilimizi sonlandıırp, İstanbul’da bizi bekleyen bebeklerimize geri dönüyoruz.

www.aysegulcetinel.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.