Doğum Fotoğrafçılığında Kişiye Özel Uygulamalı Teorik ve Pratik Eğitim Fırsatı

Doğum Fotoğrafları çekmeye başladığım ilk günlerde aldığım teorik eğitimlerin yanında pratik olarak eğitim alamamanın eksikliğini hissetmiştim. Ne kadar eğitim alırsam alayım yerinde görmeden, izlemeden o anı yaşamadan hem tedirgin oluyorsun hem de kendine güvensiz olarak anı yakalamaya çalışıyorsun.

Bu sebepten dolayı başladığım ilk günlerde doğum fotoğrafını çektiğim kişiler kendi arkadaşlarım, yakın çevrem ve aile dostlarım olmuştur. Doğuma girmeden önce nerede durulması gerekiyor, dikkat edilecek noktalar nelerdir,  özel anları kaçırmamak gibi ayrıntıları iyice öğrenip bilinçli bir şekilde doğum fotoğrafları çekmiştim.

İlk çekimi mi hiç unutmuyorum. İki sene önce yeğenimin doğumunu fotoğraflamıştım.

panoramik3

Doğum Fotoğrafçılığına yeni başlamış olsam da sekiz senedir fotoğraf ile içiçe olmam ve makineye hakim olmamdan dolayı fazla zorluk çekmedim. Bazı temel bilgileri bilmeden girilen doğumlarda olumsuz olarak etkilenme oranı çok yüksek. Ortaya çıkan fotoğrafların beğenilmemesi riskini de göz önüne almak gerekiyor. Beğenilmeyen fotoğraflar bizim bu alanda ilerlememizi olumsuz etkilememesi için alt yapımızı tamamlamadan doğuma girmenin riskli olduğunu düşünüyorum. Alınan en büyük risk mucizevi bir anı fotoğraflarken kaçırdığımız en özel anlardır. Aile için çok önemli olan ve ömür boyu seyredeceğimiz fotoğrafların istenildiği gibi olmaması durumu hem bizi hem de aileyi üzebilir.  Yol alacağımız doğum fotoğrafçılığında emin adımlarla ilerlemek için arkamızda mutlu aileler bırakmak gerekir.

panoramik4

Uzun bir yol olan doğum fotoğrafçılığı tecrübeyle kazanılır. Ancak tecrübe de zaman içerisinde olur. Bu işi yapmak isteyen herkes bu yollardan bizim geçtiğimiz gibi geçecektir. Önemli olan bu süreleri nasıl atlattığımız ve kalıcı olmak için neler yaptığımızdır.

4

Usta’ya basarisinin sirrini sormuslar.

” Iki kelime ” demis;

” Dogru kararlar.”

Hepimizden farkli olarak, sürekli dogru kararlari nasil alabildigini sormuslar.

” Tek kelime ” demis;

” Tecrube.”

Iyi de kardesim bu tecrübe denen seyin sirri nedir diye sormuslar.

Usta, deriiiiin bir ic geçirmis ve ” Iki kelime “demis”

” Yanlis Kararlar “”.

Uzmanlaşmak istediğimiz alanda  neler yapmamız gerektiğini net bir biçimde belirleyip, uygulamaya geçmeliyiz. Hangi dalda olursa olsun başarılı olmuş insanların ortak noktaları, inançlı olmaları ve yılmadan çalışmalarıdır. Herkes birşeyler söyler önemli olan, senin ne istediğin ve uğrunda, ne kadar fedakarlık yapıp çalıştığındır.

3

Doğum fotoğrafçılığı yeni gelişen bir alan olduğu için aldığımız eğitimlerle, fotoğraf çekmesini sevmekle, en önemlisi de bebekleri  sevmekle ve kendimizi günden güne geliştirmekle kısa sürede aranılan fotoğrafçı olabiliriz.

panoramik8

 

Kendimizi geliştirmek istediğimiz ve yürümek istediğimiz alanlar ne çok geçtir ne de çok erken.

Önemli olan nereden başlayacağımızı bilmek ve kendimize güvenmektir.

Doğum fotoğrafçılığı yapmadan önce eski direktörümün bir lafı vardı, hiçbir zaman unutmadım..

DURMAK YOK YOLA DEVAM..IMG_6064-1

Yeni başlayan arkadaşlar için vermiş olduğum eğitimlerin amacı, zamanında eksikliğini hissettiğim  keşke uygulamalı  pratik eğitim olsaydı ve  yerinde görerek kısa sürede öğrenebilseydim  iç sesimden yola çıkarak  istedikleri alanda daha hızlı ilerleyebilmelerini sağlamak ve katkıda bulunmak.

Doğum Fotoğrafçılığı ile ilgili bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

0532 523 69 66

One Response to “Doğum Fotoğrafçılığında Kişiye Özel Uygulamalı Teorik ve Pratik Eğitim Fırsatı”

  1. selin yalin dedi ki:

    merhaba, egitim programiniz ve fiyatlariniz ile ilgili bilgi alabilir miyim? tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.