Pragda Gezilecek Yerler / 2009

Prag, tarihi, romantik ve gidilip görülmesi gereken şehirlerden. ”Altın şehir, masalsı şehir, Avrupa’nın kalbi” gibi isimlerle anılır.

Prag seyahatimi arkadaşım İlknur ile birlikte gerçekleştirdim.

Ne seyahatti ama dedirten bir geziydi. Daha doğrusu Prag’a gidemeden maceramız havalimanında başlamıştı. İlknur’un pasaportu gittiğimiz tur tarafından karıştırılmış,başkasının pasaportu İlknur’daydı. Ben herşeyden habersiz pasaport kuyruğunda beklerken İlknur’un ‘pasaportum karışmış sen istersen tek başına git’ demesiyle irkildim.

Tek başıma Prag’a gitmek mi? Birlikte yola çıkmışız gidersek birlikte gideriz diyerek kuyruktan çıktım.

Soluğu direk tur şirketinin yanında aldık.  Artık yapacak birşey yoktu. İlknur’un pasaportu Ankara’da başka bir yolcudaydı. Ümidimizi kesip, verdikleri sözler ve imzalanan kağıtlar neticesinde bir sonra ki hafta düzenlenen seyahate katıldık.

Sonunda Prag seyahatimiz bir hafta sonra kaldığı yerden devam etti.

Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag, aynı zamanda romantizmin de başkenti. Sokaklarında şehri keşfederken başımız sürekli yukarıda tarihi binaların dokularındaydı. Tarihi dokular 2. Dünya savaşnda bile kıyılamayıp zarar görmemiştir. Bu sebepten tarihi dokusunu halen korumaktadır. doğum fotoğrafçısı11

Şehir barok eserlerinin sergilendiği, Katolik mimarisi ile köprülerin sergilendiği bir yer.

Gezimize Prag kalesinden başladık. Kale  şehrin en güzel manzaralı bir tepesinde yer alıyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesiymiş. Şehrin ortasından akan nehir, eski evler ve Charles Köprüsü fotoğraf için harika bir yer.

Tepeye çıkıldığında bizi ilk olarak kalenin önündeki kraliyet bahçesi karşılıyor. Kalenin büyük giriş kapısında ise Çek askerler ile dev heykeller bekliyor. Kalenin diğer önemli yanı da Çek Cumhurbaşkanlarının da burada yaşaması. Dikkatimizi çeken koruma kalkanı ve özel güvenlik gibi hiçbir önleme rastlanmıyor. Turistler rahatça kalenin içinde fotoğraflarını çekebiliyor.Sadece Cumhurbaşkanlığının çalışma binasına giremiyor.

doğum fotoğrafçısı5 doğum fotoğrafçısı6

doğum fotoğrafçısı25 doğum fotoğrafçısı8doğum fotoğrafçısı26

Kaleyi gezdikten sonra şehir merkezine doğru ilerliyoruz. Gezilmek için birçok mekan bulunuyor, ancak her noktasını görebilmek ve ruhunu hissedebilmek için Prag’ın yürüyerek gezilmesi gerekiyor.

doğum fotoğrafçısı12 doğum fotoğrafçısı16 doğum fotoğrafçısı21 doğum fotoğrafçısı23doğum fotoğrafçısı27 doğum fotoğrafçısı28

Ünlü astronomik saat kulesi karşımıza çıkıyor. Her saat başı turistlerin önünde toplandığı saat kulesinde yelkovan her 12’yi gösterdiğinde iki küçük pencere açılıyor ve içinden 12 havariyi temsil eden heykeller çıkıp izleyenlere selam veriyor.

Saat kulesi bence bir pazarlama harikası. Onca kalabalık başları yukarda ellerinde kamera ve fotoğraf makineleri ile çıkan heykellerin fotoğraflarını çekmeye çalışıyorlar. Saatin içinden çıkan heykeller çok ilgimizi çekmese de gelenek haline gelmiş.  Saatin üzerinde 12 burcu temsil etmesi ve astronomik özellikleri daha çok ilgimi çekiyor.

doğum fotoğrafçısı doğum fotoğrafçısı1

Prag’ta, ünlü eski şehir meydanında astronomik saat kulesinin yanı sıra Tin kilisesi, belediye binası ve Jan Hus heykeli bulunuyor. Meydan çevresindeki bu ihtişamlı yapılar, mutlaka görülmesi gereken yerlerden .Meydanda ki kafeler ise gece ve gündüz  şehrin tadının çıkarılabileceği en güzel mekanlardan.

doğum fotoğrafçısı2 doğum fotoğrafçısı7 doğum fotoğrafçısı18 doğum fotoğrafçısı19

Gece hayatı da çok renkli olan Prag’ta, sudan ucuz lafı meşhur Prag biralarında geçerli.

Seyahatlerimde o ülkeye ait olan yemeklerini yemeyi, eğlencelerini keşfetmeyi ve şehri yaşamayı seviyorum. Tur firmalarının önerdiği yerleri dikkate alıyorum ancak kendi başımıza şehri gezmeyi tercih ediyorum.

İlknur ile birlikte Ortaçağ eğlencesinin yaşanacağı bir yere gitmeye karar veriyoruz. Prag’a özgü yemeklerinin yendiği, onlara ait eğlencelerin olduğu güzel bir mekana gidiyoruz.

doğum fotoğrafçısı20 doğum fotoğrafçısı24

Prag’ı ikiye bölen nehir, tarih boyunca şairler, ressamlar ve müzisyenler için ilham perisi olmuş. Nazım Hikmet 1956-1958 yılları arasında burada yaşamış. Memleket özlemine şu dizelere dökmüş.

Şair memleketten uzak,
hasretten delik deşik
Eski Kent’te duruyordu.
Meydanlıkta yapayalnız
Gotik duvar üstünde
Hanuş ustanın saati
On ikiyi vuruyordu.
Ve çanları çalan ölüm
Ve yukarda öttü horoz
Şair memleketten uzak,
Hasretten delik deşik
Etrafına dalgın baktı

Prag gezisinde görülmesi gereken yerlerin başında Prag’a 2 saat uzaklıkta olan Karlovy Vary geliyor. Kaplıcaları ile ün salmış küçük bir yer.

doğum fotoğrafçısı22

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün tedavi için gittiği kenttir. Sembolik olarak hatıra köşesi yapılmış.

doğum fotoğrafçısı29 doğum fotoğrafçısı30

Karlovy Vary ilk bakışta sıradan bir şehir görüntüsünde. Ne zaman ki tepelerden eski merkeze doğru inmeye başlıyorsunuz, o zaman neden ısrarla “Karlovy Vary’yi mutlaka görmelisin” denildiğini anlıyorsunuz. Zamanı ve mekanı unutarak kendinizi şehre bırakıyorsunuz. Kent gerçekten tablo gibi. Şehrin ortasından bir nehir geçiyor ve yapılar etrafında toplanmış . Korunmuş mimarisi ve termal kaynakları ile bir turistik merkez haline gelmiş. Fotoğraf çekmek için çok fazla mekan bulunmaktadır.

doğum fotoğrafçısı31
Seyahatlerimden en çok etkilendiğim şehirlerden biri oldu Prag. Bir çok kez gelsem sanırım hiç sıkılmayacağım.

Kız arkadaşımla geldiğim şehirde bu sefer sevdiğim adamla gelip, şehri baştan sona gezmek ve o ruhu yeniden yaşamak isterim..

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.