Yenidoğan Fotoğraflarında Pozlandırmanın İpuçları

Uzun bir süredir doğum fotoğrafçılığı yapıyorum . Zaman içerisinde kendimi geliştirerek yenidoğan fotoğraflarına da ağırlık vermeye başladım.  Neredeyse her çektiğim doğumun yenidoğan fotoğraflarını da çekiyorum. Bu sayede çok sayıda yenidoğan çektiğim için farklı tarzlar, renkler ve konseptler geliştirmeye başladım.

Bir süre önce başladığım doğum fotoğrafçılığın da , ailelerin ilk tercihi doğum fotoğraflarını çektirmek oluyordu. Son bir senedir her aile yenidoğan fotoğrafları istemeye başladı. Öyle ki doğum fotoğrafı tercih etmeyen aileler yenidoğan fotoğraflarını tercih etmeye başladı.

İtiraf ediyorum ilk zamanlar da çok zorlanıyordum. Ancak zorlandığım konular bebeğin uyutulması, pozlanması vs  değildi. Bebeklerin yenidoğan fotoğrafları çekilirken ailelerin tedirginlikleri ve farklı tarzda çekimin kendileri için yeni olması zorlandığım konular arasındaydı. Zaman ilerledikçe aileler de yenidoğan fotoğraflarına alıştılar.  Şu an öyle bir hal aldı ki aileler yenidoğan fotoğrafları çekimi için iletişim kurdukları zaman benim örnek fotoğraflarımdan yola çıkarak  istedikleri pozları ve aksesuarları talep ediyorlar.

Zaman içerisinde kulaktan kulağa yayılan ve görsel olarak  ta ailelerin hoşuna giden yenidoğan fotoğraf çekimleri artmaya başladı.

Yendioğan fotoğrafları ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Yenidoğan fotoğrafları ile ilgili bloğumda fotoğrafların nasıl çekildiği, ışığın nasıl kullanıldığı gibi farklı bilgileri paylaşıyorum. Pratik olarak fotoğraf çekimini görmek isteyenler için de uygulamalı eğitim veriyorum.

Bu yazımda pozlandırmadan biraz bahsetmek istiyorum.

Bebekleri ilk 10 gün içinde henüz anne karnında ki kıvrımlarını kaybetmeden çekiyorum. Bu sebepten dolayı bebeğe zarar vermeden bebeğin pozlandırmasını daha kolay yapıyorum.

Paylaştığım yendioğan fotoğraflarına bakınca bebek uyuyor, ortam gayet düzgün ve bize sadece fotoğraf çekmek kalıyor gibi bir izlenim yaratabilir. Ancak ortamın kurulması, bebeğin uyutulması, kullanılan örtülerden bebeğin aksesuarlarına kadar herşey çok ince düşünülüp ona göre tasarlanıp  fotoğraflar çekiliyor. Tabi ki  fotoğraf çekmekle de iş bitmiyor. Fotoğraf çekimi bittikten sonra asıl işler başlıyor.

Bebekler henüz çok küçük olduğu için başlarını tutamıyorlar, vermeyi istediğimiz bir çok pozu bebeğe yardımcı olarak verdirmeye çalışıyoruz. Bebek ellerini nereye koyacak, hangi pozisyonda bebeği rahat ettiririz gibi zaman içinde gelişen küçük detaylar ile bebeğimizi fotoğraflıyoruz.

Yenidoğan Bebek Fotoğraflarında Pozlandırma için önemli ipuçları;

1. Bebeğin güvenliği- Bebeğin pozlandırılmasın da ilk önemli konu bebeğin güvenli tutulmasıdır. Eğer benim gibi şanslıysanız ve kız kardeşinizle çekimlere gidiyorsanız kardeşinizden her türlü desteği alabilirsiniz.  Ancak  asistanınız yok ise  anneden veya babadan mutlaka yardımcı olmasını isteyin. Çekim süresince gözünüz sürekli bebeğin üzerinde olmalı, sadece bebeğe konsantre olmanız gerekir.

1467416_429898953777805_1170404142_n

2. Sabır- Yenidoğan fotoğraf çekiminin önemli konuları arasında bebeğin kendini güvende hissetmesi ve rahatlaması açısından bebeğe zaman vermelisiniz. Bebeğin kendi yerini bulması için zamana ihtiyacı var. O zamanı mutlaka bebeğe vermelisniz. Bebek yerini bulduğu zaman derin uykuya dalar bu süre zarfında istediğimiz pozlandırmaları yapabiliriz.

3. Basit ve sade- Pozlandırmalara başlarken bebeğin en rahat ettiği pozisyonlardan başlayın. Bebeği yatırarak, yan döndürerek veya bacaklarını içe doğru kıvırp cenin pozisyonunu aldırabilirsiniz. Bebek kendini tamamen güvende hissedip derin uykuya geçtiği zaman zor pozisyonları aldırabiliriz.

IMG_0160

4.Yüzlerini açıkta tutun-Bebekler kendilerini güvende hissetmek için ellerini sürekli olarak yüzlerine götürüp, yüzlerini kapatmaya çalışırlar. Ellerini oynatmaması için bir elini mutlaka yanağının altına koymaya çalışmalısınız. Elleri yanağının altında olan bebek kendini güvende hisseder ve bize güzel pozlar verebilir.

IMG_0190

5. Bebeğe uygun aksesuar- Bebeği rahatsız etmeyecek akseuar seçmeliyiz. Bebeğin başına takılabilecek ne büyük ne de küçük aksesuar seçmeliyiz. Seçtiğimiz aksesuar bebeğin yüzünü kapatacak şekilde olmamasına dikkat etmeliyiz.

188854_10152668595355711_930545168_n doğum fotoğrafı1

6. Desteklemek- Bebeği pozlandırırken istediğimiz pozları aldırabilmek için bebeğin omuz ve kollarına destekler koymalıyız. Battaniyeyi hafifçe yükseltmeli veya alçaltmalıyız. 

IMG_0180

1

7.Detaylar-Pozlandırmaları yaparken detaylarda önemlidir. Hangi sepet ile hangi renk şalı, hangi şapka ile hangi battaniyeyi kullanacağız önceden belirlemeliyiz. O esnada en ufak bir detaya önem vermeliyiz. Nasıl olsa ben daha sonra photoshop ile düzeltirim demek yerine battaniyeyi elimizle düzeltmek, sepetten sarkan örtüyü görmek, bebeğin el ve ayakları konumunu ayarlamak gibi detayları gözden kaçırmamalıyız.

IMG_1268

8. Farklı açılar- Bebeği pozlandırdığımız zaman farklı açılardan çekim yapmalıyız. Bebek uyanmadan çok seri bir şekilde yakın çekim, uzak çekim, farklı derecelerden çekim yapmalıyız.

doğum fotoğrfçısır

9. Pozlandırma adımları- Bebeğin uyku derecesine göre farklı pozlandırmalar almalyız. İlk etapta bebek uykuya yeni daldığı için kolay olan pozu aldırmalı adım adım zor pozlara geçmeliyiz. Poz geçişlerinde çok seri ve yumuşak hareketler ile hareket etmeliyiz. Bazı pozlandırmalarda elimizden yardım almalıyız. Daha sonrasında photoshop bizi uğraştırsa da alınan poza değeceğini görebiliriz.

BEFORE AFTER

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.